Gençtur

InterRail Nedir?

INTERRAIL PASS NEDİR? / NE DEĞİLDİR?

INTERRAIL PASS, Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, her yaştan gezginlere ekonomik ulaşım olanağı sağlayan bir göster-geç (pass) bilet türüdür. Aynı biletle, istenen yerde ve zamanda istenen trene binme olanağı sağlar.
InterRail GENÇTUR'un düzenlediği bir trenle grup gezisi olmadığı gibi yalnızca InterRail bileti olanların bindiği özel bir tren de değildir.
InterRail Global Pass bileti Avrupa'nın 30 ülkesinde birden 5 gün ile 3 ay arasında, InterRail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz 30 Avrupa ülkesinden herhangi birisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız indi-bindi ile serbest dolaşım olanağı sağlar.

GEÇERLİ OLDUĞU ÜLKELER :

Interrail Global Pass ve Interrail Bir Ülke Pass aşağıda belirtilen 30 Avrupa ülkesinde geçerlidir:

Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan,Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, MakedonyaCumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan.

KİMLER ALABİLİR?

Farklı fiyat uygulaması ile tüm gezginler InterRail Pass bileti alabilmektedir.

SÜRESİ NE KADAR?

Interrail Global Pass biletleri yolcunun isteğine bağlı olarak

Interrail Bir Ülke Pass biletleri ise 1 aylık süre içerisinde 3, 4, 5, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebilmektedir.
DİKKAT : Interrail Bir Ülke Pass bileti yalnızca seçilecek 1 ülke sınırları içinde seyahat olanağı sağlar. 1'den fazla ülkeyi gezmek isteyenler ''Global Pass'' bilet almalıdır.

FLEXI SİSTEM NEDİR?

Örnek 1 :
Global Pass biletlerinde 1 ay icinde 7 gün geçerli bilet: InterRailciye belirleyeceği 30 günlük tarih aralığında ardışık ya da aralıklı olmak üzere toplam ve en çok 7 gün süreyle
trenle yolculuk yapma hakkı sağlar.

Örnek 2 :
Bir Ülke Pass, 8 günlük Almanya bileti : Yalnızca Almanya sınırları içerisinde, bilet satın alınırken belirtilen 1 aylık tarih aralığında ardışık ya da aralıklı olmak üzere toplam ve en çok 8 gün trene binme hakkı sağlar.

NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Başlama tarihini siz saptıyorsunuz. Dolayısıyla yılın herhangi bir gününde yolculuğa başlayabilirsiniz.

NEREDEN - HANGİ ÜLKEDEN BAŞLIYOR?

InterRail'inizi istediğiniz ülkeden başlatabilirsiniz. İsterseniz Türkiye'den başlatarak ve Bilet Ücretleri sayfamızda belirtilen ek ücretleri ödeyerek, gezinizi yine tren yolu ile Türkiye'de bitirebilirsiniz. Ya da istediğiniz ülkeye uçakla ya da başka bir yolla ulaşıp InterRail'inizi oradan başlatır ve zamandan kazanmış olursunuz. Ekonomik uçak biletlerini ulaşım bölümümüze danışabilirsiniz.
Ancak 1 Ülke Pass bileti aldıysanız biletinizin yalnızca seçtiğiniz ülke sınırları içerisinde geçerli olduğunu unutmayınız.

INTERRAIL BİLETİ KONAKLAMAYI KAPSIYOR MU?

Hayır. InterRail bileti yalnızca bir tren göster-geç (pass) biletidir. Konaklama, rehberlik, vb. hizmetleri kapsamaz. Bu nedenle yola çıkmadan önce InterRail'cilerin genelde tercih ettikleri hostel adreslerini GENÇTUR'dan edinmelisiniz.

INTERRAIL BİLETİM İLE HANGİ TRENLERİ KULLANABİLİRİM?

Banliyö trenleri dışında, şehirlerarası tüm trenleri kullanabilirsiniz. Ancak INTERRAIL yalnızca normal yolcu trenlerinin 2. mevki vagonlarında geçerli olduğu için Intercity, EuroCity, TGV vb. gibi hızlı trenlerin kullanılması durumunda ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ek ücret ödeyerek 1. mevki ya da yataklı vagonlarda seyahat etme olanağına da sahipsiniz.

2. MEVKİ VAGONLAR KÖTÜ MÜDÜR?

Avrupa'da 2. mevki vagonların konforu Türkiye'deki Mavi Tren ya da Boğaziçi Expresi ayarındadır. Birinci mevki vagonların tek farkı fiyatı ve konforudur.

YOLCULUKLARDAN ÖNCE REZERVASYON YAPTIRMAM GEREKİYOR MU?

Yalnızca rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama olasılığı oldukça güçlüdür.

YER BULAMAMA, REZERVASYON YAPTIRAMAMA DURUMUNDA SEYAHATİME DEVAM EDEBİLİR MİYİM?

Evet. Koridorda ve ayakta seyahat ederek yolculuğunuza devam edebilirsiniz ya da alternatif hatlarda seyahat edilebilirsiniz.

İNTERRAİL BİLETİNİZİ NE ZAMAN VE NASIL ALABİLİRSİNİZ?

InterRail biletini yolculuğunuzun başlamasından en erken 11 ay önce alabilirsiniz. Genelde önerilen süre, vize işlemlerine zaman kalması için gidiş tarihinizden 1 - 1.5 ay öncesidir. Ama vizeniz hazır ise yola çıkış tarihinizden birkaç gün önce de bilet alabilirsiniz.

BİLETİNİZİ NEREDEN ALABİLİRSİNİZ?

Biletinizi GENÇTUR Galatasaray büromuzdan veya şu anda incelemekte olduğunuz sayfamızdan alabilirsiniz.

BİLETİ ALIRKEN NELER GEREKİYOR?

Bilet almak için GENÇTUR'a gelirken, bilet ücreti ile biletinizin üstüne pasaport numaranız işlendiği için pasaportunuzu getirmeniz yeterlidir.

VİZE?

HANGİ ÜLKEYE VİZE BAŞVURUSU YAPMALIYIM?

Türkiye'den trenle çıkış yapılacaksa ve Yunanistan'da kalınmayıp yalnızca geçiş yapılacaksa en çok kalacağınız ülkenin konsolosluğundan vize alınabilir. 1 Ülke Pass bileti Yunanistan için alınmışsa bir başka Schengen ülkesine değil Yunanistan Konsolosluğu'na başvurulmalıdır. Türkiye'den uçakla çıkıldığında ise hangi ülkeye ilk giriş yapılacaksa o ülkenin konsolosluğuna vize başvurusu yapılmalıdır.

SHENGEN ÜYESİ BAŞKA BİR ÜLKEDEN ALDIĞIM VİZE İLE BAŞKA BİR ÜLKEDEN GİRİŞ YAPABİLİR MİYİM?

Hem evet, hem hayır.

Schengen kurallarına göre vizeyi aldığınız ülkeden giriş yapmanız gerekmektedir.

Ancak pratikte, özellikle daha önce herhangi bir Schengen Üyesi ülkeye giriş yapmış olan gezginlere sorun çıkartılmamakta, başka bir Schengen Üyesi ülkeden alınan vize ile başka bir Schengen Üyesi ülkeye girişe izin verilmektedir.
Ancak esas kuralın vize alınan ülkeden giriş yapılması olduğunu ve nadir de olsa bu kuralın uygulandığını ve kişilerin havaalınından geri çevrildiğini unutmayın.

SEYAHAT SİGORTASI YAPTIRMALI MIYIM?

20 ADIMDA INTERRAIL :

 1. Hayal kurun,
 2. Avrupa'da dilediğinizce gezdiğinizi, yeni şehirler gördüğünüzü, yeni kültürler tanımak ve yeni dostlar-arkadaşlar edindiğinizi hayal edin.
 3. Harekete geçin. Inter Rail hakkında Gençtur' dan bilgi alın.Inter Rail sayesinde gezi hayallerinizin ulaşılmayacak hayaller olmadığını öğreneceksiniz.
 4. Hangi ülkeleri ve hangi şehirleri görmek istediğinizi ve zamanınızı planlayın.
 5. Bütçenizi planlayın. (1000-1500 Euro her şey dahil ) ve Bütçeyi oluşturmak ya da desteklemek için harekete geçin.
 6. Gençtur'un ücretsiz ''Inter Rail Tanıtım toplantısına" katılın,
 7. Daha önce Inter Rail gezisine çıkmış olanların deneyimlerinden yararlanın.
 8. Birlikte gitmek isteyeceğiniz arkadaşlarınızı seçin, ya da yalnız gidin.
 9. Seyahat tarihinizden 1.5 - 2 ay önce pasaport işlemleri için başvuruda bulunun.
 10. Kaç günlük Inter Rail biletine ihtiyacınız olduğunu belirleyin.
 11. Pasaportunuzla birlikte Gençtur'dan Inter Rail biletinizi satın alın.
 12. Vize için gerekli olan Seyahat sigortanızı Gençtur'dan yaptırın.
 13. Seyahatten 1 ay önce: Pasaport, Inter Rail bileti, seyahat sigortası ve diğer gerekli belgelerle birlikte vize başvurusu yapın.
 14. Vizenizi aldınız. Tebrikler... En zor kısmı atlattınız. Eğer uçakla gidecekseniz; Gençtur’dan özel indirimli uçak biletlerini sorun.
 15. Kaliteli ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir sırt çantası satın alın; eğer mümkünse ödünç alın.
 16. Gideceğiniz yerler ile ilgili araştırın, okuyun.
 17. Çantanızı hazırlayın. Son kontrolleri yapın.
 18. Yola çıkın.
 19. Eğlenceli anılarla geri dönün.
 20. Anılarınızı paylaşın.

BİLGİ